W roku 2022 

Szkoła Podstawowa nr 40

W roku 2023

XII Liceum Ogólnokształcące

Zespół Szkół nr 24

im. Mariana Rejewskiego

w Bydgoszczy

ul. Puszczykowa 11

85-446 Bydgoszcz

 

zs24biblioteka@gmail.com

Z dumą informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 40 zakwalifikowała się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok 2022. Biblioteka szkolna otrzyma wsparcie w kwocie 15.000 zł na zakup nowości czytelniczych i wyposażenie biblioteki

W bibliotece do skrzynki wrzucamy tytuły książek, które chcielibyście, aby zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

06 kwietnia 2022 r. uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w spotkaniu autorskim z Przemysławem Grzybowskim, doktorem habilitowanym nauk społecznych w zakresie pedagogiki, profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Właśnie zakończyliśmy udział w ogólnopolskim projekcie czytelniczym "Poczytajmy" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. "PoczytajMy"
to program edukacyjny, wspierający czytelnictwo. Uczniowie naszej szkoły w ramach pracy klubu czytelniczego przygotowywali zajęcia czytelnicze dla młodszych kolegów i koleżanek z oddziału „0” i świetlicy. Starsi i młodsi wspólnie czytali książki. Po lekturze bawili się, rysowali! Było SUPER!

W ramach współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką uczestniczyliśmy w zajęciach związanych z naszym wspólnym patronem Marianem Rejewskim. Zwiedziliśmy również Muzeum Oświaty. Bardzo serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia w ramach NPRCZ.

Przez cały miesiąc maj realizujemy w bibliotece projekt czytelniczy „Fyrtel bydgoski”
Uczniowie oglądają wystawę albumów o Bydgoszczy. Najmłodsi z klas 1-3 uczestniczą w zajęciach czytelniczych związanych z legendami bydgoskimi, natomiast starsi uczniowie klas 4-8 biorą udział w konkursie czytelniczym i historycznym. Jeszcze w tym tygodniu czekamy na prace związane z pierwszym etapem konkursu czytelniczego, w którym poznajemy legendy Bydgoszczy i tworzymy grę związaną z legendami o Bydgoszczy. Do 20 maja trwa drugi etap, czytamy komiksy o Bydgoszczy „Zaczarowana altana” i tworzymy własne fantastyczne historie związane z naszym miastem.

Konkurs na najpiękniejszą pacynkę, kukiełkę, marionetkę „Wybrana postać bajkowa” będącą elementem realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Konkurs skierowany był do uczniów klas 4a i 4b. Na konkurs wpłynęło 40 prac. Prace były oceniane w trzech kategoriach: marionetki, kukiełki i pacynki. Jury wzięło pod uwagę pomysłowość, estetykę pracy, trwałość konstrukcji, walory plastyczne, oryginalność, ogólne wrażenie artystyczne, dobór i wykorzystanie materiałów. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem biblioteki ZS 24.

Uczniowie klasy 1a wybrali się 31.05.2022 r. do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Mieli tam okazję zwiedzić nie tylko bibliotekę ale także Muzeum Oświaty. Uczniowie wzięli również udział w Akademii Gier Logicznych, które mają na celu rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej oraz spostrzegawczości- a przy okazji świetnie się bawili i budowali wspólne wspomnienia.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
To doroczne święto czytelnicze nie mogło obić się bez echa w naszej szkole. Idea i wydarzenia Tygodnia zachęcają do regularnego wspólnego czytania, zarazem promują wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży. Czytanie dzieciom jest stałym elementem naszej szkolnej pracy, bowiem czytamy dzieciom przez cały rok szkolny podczas lekcji, w bibliotece i świetlicy.
W dniach od 28 maja do 4 czerwca od patronatem Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” nauczycielki w szkole czytały swoim uczniom książki pod hasłem: „Polscy autorzy dla klimatu”.
8 czerwca w szkolnej bibliotece nastąpiło posumowanie projektu „Fyrtel bydgoski” realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2022.
Podczas uroczystej gali, na której gośćmi honorowymi byli przewodniczący Rady Osiedla Osowa Góra Pan Radosław Ginther oraz Pan Dyrektor Leszek Sobieraj, wręczono nagrody uczestnikom konkursu.
Kategoria film promocyjny miasta Bydgoszcz:
I miejsce: Marta Ornowska
II miejsce: Julia Bartkowia,
III miejsce: Maja Przybylska
Kategoria -makieta zabytku:
I miejsce: Bohdana Kryviuk
II miejsce: Nikola Grill
III miejsce: Dalida Wirowska, Julia Bartkowiak
Wyróżnienia: Marta Ornowska, Marianna Świtaj
Kategoria komiks o Bydgoszczy na podstawie „Zaczarowanej Altany”:
Nagroda: Katarzyna Binkowska
Kategoria gra planszowa na podstawie legend o Bydgoszczy:
Nagroda: Marek Miliszkiewicz i Kajetan Dutkiewicz
14 czerwca 2022 wzięliśmy udział w happeningu boocrossingowym w naszym mieście.
Nasi uczniowie przebrani za postaci z książek wzięli udział w przemarszu ulicami Bydgoszczy, wymienili się książkami, udzielali wywiadów oraz spotkali się z panią Ewą Chotomską, polską pisarką, autorką piosenek dla dzieci, scenarzystką.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.
Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach, po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

Podręczniki zwrócone, lektury przeczytane... czas na akcję "Książka na wakacjach". Dzieciaki wypożyczają książki na wakacyjne dni... życzymy szalonych przygód podczas wakacyjnego wypoczynku #NPRCZ

Projekt "Czytanie ma moc" realizowaliśmy przez cały ubiegły rok szkolny.

21 września 2022r w naszej szkolnej bibliotece odbyło się niezwykłe wydarzenie czytelnicze w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Podczas spotkania autorskiego poznaliśmy dr Katarzynę Marszałek, autorkę wielu książek o historii Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i ruchu harcerskiego
Przez cały rok szkolny realizujemy szkolny projekt czytelniczy „Dobry początek przygody z czytaniem”. Ma on na celu pokazanie najmłodszym uczniom, że czytanie jest niezwykłą przygodą i przyjemnością. Czytamy w różnych miejscach, o różnym czasie. Czytają nauczyciele, uczniowie starsi i młodsi. Wszyscy się bardzo dobrze przy tym bawimy!
„Dobry początek przygody z czytaniem”
Krok 1 – Czytamy w bibliotece
Krok 2 – Czytamy w świetlicy
Krok 2 – Czytamy w salach
II MIĘDZYNARODOWA EDYCJA „PRZERWY NA CZYTANIE”
Po raz kolejny przystąpiliśmy do międzynarodowej akcji czytelniczej "Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie".
Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
25 października czytała cała społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy. Czytali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 oraz XII Liceum Ogólnokształcącego. Czytało 148 dzieci z podstawówki i 43 uczniów liceum.
Byliśmy częścią pięknego czytelniczego święta.
Posłuchaj jak czytam
W październiku w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyły się dwa spotkania pod hasłem "Posłuchaj jak czytam".
To kolejna akcja czytelnicza w naszej bibliotece.
W ramach cyklicznych spotkań uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście czytają utwory literackie naszym czytelnikom.
Czytać mogą wszyscy, duzi i mali. Słuchać można podczas lekcji, zastępstw czy przerw.
Trzecioklasiści LO – trzecioklasistom SP!
Tym razem czytali uczniowie trzeciej klasy policyjnej XII LO. Pod kierunkiem Pani Katarzyny Sztuby przygotowali recytacje wierszy Juliana Tuwima. Deklamowano min. "Okulary ", "Abecadło ", " Rzepkę", " Lokomotywę".
Wszystkie zaprezentowane wiersze bardzo spodobały się odbiorcom, czyli uczniom klas trzecich szkoły podstawowej. Świetnie bawili się i słuchacze i czytający.
Dziękujemy za fantastyczne i nietuzinkowe spotkanie z literaturą. #NPRCZ

25 listopada jak co roku w naszej szkolnej bibliotece obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Czytaliśmy fragmenty książki pana Czesława Janczarskiego "Miś Uszatek". oglądaliśmy film animowany o Misiu Uszatku, robiliśmy sobie zdjęcia w foto budce. Jak zwykle było wesoło i zabawnie. Przyjaciele Pluszowego Misia otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Akcja "Przerwa na czytanie"

Zaczytane te nasze przerwy... cieszą wizyty czytelników #NPRCZ

Najpierw spotkaliśmy się w bibliotece, żeby posłuchać jak czyta pan wicedyrektor Krzysztof Kultys. Grzecznie słuchaliśmy fragmentu jego ulubionej książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)".
Następnie bawiliśmy się i zrobiliśmy własne skarpetkowe stworki-potworki. Dziś odebraliśmy nagrody. "Fajnie jest w naszej bibliotece".#NPRCZ #Posłuchajjakczytam